Egzema (ogólnie)


Egzema ( inaczej Wyprysk)  jest potoczną nazwą schorzenia doskwierającego wielu osobom. Na wstępie należy zauważyć, że na ten moment, egzema traktowana jest jako choroba przewlekła i niewyleczalna. Profilaktyka w leczeniu polega więc głównie na łagodzeniu objawów i takie działanie, które ma dać maksymalną ulgę pacjentowi ( redukcja rumienia, redukcja świądu czy też walka z zaburzeniami snu).

Nazwa egzemy, pochodzi od trzech łacińskich słów: Ec, Ze,Ma i znana jest medycynie już od starożytności. Pomimo tego, nie do końca poznana jest geneza tej choroby. Oprócz standardowych objawów takich jak rumień, zaczerwienienia, świąd, szerokie zmiany skórne, podrażnienie, ta choroba jest przykra dla osób nią dotkniętych ze względu na swój charakter psychospołeczny ponieważ widoczne zmiany skórne często prowadzą do dyskomfortu psychicznego i uczucia wstydu.

Jak pisałem wcześniej, nie do końca znane są przyczyny tej choroby. Jedno jest pewne, cała energia w leczeniu tego schorzenia, opierać się powinna na poszukiwaniu czynników (trygerów), które u poszczególnych osób wywołują egzemę.

Część specjalistów uważa, że egzema jest odpowiedzią na pewną dysfunkcję układu odpornościowego. Na przykład najnowsza teoria dotycząca przyczyn egzemy atopowej-wyprysku atopowego ( słowo "atopowy" mówi nam o tym, że u podłoża egzemicznych zmian skórnych leży alergia), sugeruje, że Atopowe Zapalenie Skóry-AZS ( atopowe zapalenie skóry jest egzemą o podłożu alergicznym, rozpoznawane głównie u dzieci) jest efektem dysproporcji w układzie kwasów omega3 i omega6 w organiźmie człowieka.

Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne pacjenta. Często zmiany skórne wywoływane są też przez takie czynniki jak stres, kontakt z alergenami, czy nagła zmiana temperatury otoczenia.


Teoria medyczna, wyróżnia przynajmniej kilka rodzajów egzemy (wyprysku):



  • Wyprysk kontaktowy (contact eczema
  • Wyprysk kontaktowy niealergiczny


  • Wyprysk dziecięcy (eczema infantum) - Atopowe Zapalenie Skóry
  • Wyprysk krwiopochodny
  • Wyprysk potnicowy
  •  (dyshydrotyczny, eczema dyshidroticum) - idiopatyczny wyprysk pęcherzowy pojawiający się jedynie na powierzchniach dłoni (szczególnie po bokach palców) i stóp. Pojawia się nagle i towarzyszy mu intensywny świąd. Etiologia wyprysku potnicowego nie jest znana, niektórzy lekarze uważają, że choroba związana jest z infekcjami grzybiczymi na stopach, wypryskiem atopowym lub alergią na nikiel. Nazwa ma charakter historyczny i pochodzi z czasów, gdy błędnie uważano, że w pęcherzach gromadzi się pot.
  • Wyprysk łojotokowy (eczema seborrhoicum)
  • Wyprysk łojotokowy noworodków (eczema seborrhoicum neonatorum)
  • Wyprysk opryszczkowy
  • Wyprysk pieniążkowaty 
  • (wyprysk mikrobowy, eczema microbicum, eczema nummulare)

W moim blogu najwięcej uwagi poświęcam odmianie egzemy jaką jest wyprysk atopowy, występujący u dzieci - Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) . Więcej informacji o AZS znajdziesz na stronie Atopowe Zapalenie Skóry (AZS).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz