Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)


Atopowe Zapalenie Skóry
W moim blogu najwięcej uwagi poświęcam egzemie (wypryskowi) Atopowemu - Zwany także Atopowym Zapaleniem Skóry. Jak pisałem we wstępie bloga, tą przypadłością dotkniętych jest coraz więcej dzieci na świecie. Najnowsze badania sugerują, że już ponad 20% urodzonych zostaje dotkniętych tą chorobą.

 Dziecko z AZS (zmiany na twarzy)

Typowa manifestacja AZS


Definicja Atopowego Zapalenia Skóry (AZS) -za Wikipedia.org:


Atopowe zapalenie skóry, AZS (ang. atopic dermatitis, łac. dermatitis atopica, zwane też wypryskiem atopowym, egzemą, a niegdyś świerzbiączką (łac. prurigo) Besniera, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry) to zaliczana do chorób atopowych choroba skóry, wywołana genetycznie uwarunkowaną nieprawidłową reakcją immunologiczną. Związana jest z nieprawidłową odpowiedzią odpornościową na małe dawki antygenów, w wyniku której dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE skierowanych głównie przeciwko tym alergenom. Niektórzy zaliczają atopowe zapalenie skóry do chorób psychosomatycznych.

Objawy AZS:

Opracowano kryteria rozpoznawcze AZS (kryteria Hannifina-Rajki).

  • Kryteria większe
  1. świąd
  1. typowe umiejscowienie
  1. przewlekły i nawrotowy przebieg
  1. atopia
  2.  u chorego lub w wywiadzie rodzinnym
  • Kryteria mniejsze
  1. suchość skóry (xerosis)
  1. rogowacenie przymieszkowe
  2.  (keratosis pilaris) lub rybia łuska (ichthyosis)
  1. natychmiastowe odczyny skórne
  1. podwyższone stężenie IgE w surowicy
  1. początek w dzieciństwie
  1. skłonność do nawrotowych zakażeń skóry
  1. zaćma
  1. nietolerancja wełny
  1. nietolerancja pokarmów
  1. zaostrzenia po stresach psychicznych
  1. biały dermografizm

Do rozpoznania AZS wystarczające jest spełnienie 3 spośród 4 głównych kryteriów; mniejsze kryteria mają znaczenie uzupełniające.

Leczenie Egzemy ogólnie

Jak już wspominałem wcześniej, egzemy nie są chorobami groźnymi, jednak mają bardzo przykry przebieg poprzez kłopotliwe umiejscowienie wykwitów, towarzyszący im mocny świąd czy na przykład zaburzenia snu u dzieci.
W przypadku egzemy trudno mówić o wyleczeniu. Wysiłki lekarzy skierowane są na złagodzenie jej objawów. Najczęściej stosowane są maści z kortyzonem oraz leki antyhistaminowe, które opóźniają reakcję alergiczną i łagodzą jej przebieg. W niektórych przypadkach możliwe jest odczulanie. Pacjent otrzymuje stopniowo coraz większe dawki alergenu aż do chwili zobojętnienia reakcji uczuleniowej.
Skóra dotknięta egzemą powinna być przedmiotem szczególnej dbałości pacjenta. Ważne jest przyswojenie sobie zasad dotyczących specjalnych form dbania o higienę. Chorzy powinni unikać nagłych zmian temperatury, wody pod prysznicem lub powietrza w pomieszczeniach. Należy zachowywać szczególną ostrożność przy wyborze środków czystości, płynów higienicznych, i kosmetyków. Najlepiej stosować serie apteczne, przygotowywane specjalnie z myślą o alergikach.

Leczenie Atopowego Zapalenia Skóry

Leczenie przyczynowe


1. Należy utrzymywać odpowiednie proporcje kwasów omega-3 do omega-6, które w organizmie człowieka wynoszą pomiędzy 1:1 a 1:4.

2. Jeśli można stwierdzić czynniki uczulające, leczenie polega na eliminacji ich z otoczenia lub pokarmów chorego. Można też podejmować próby odczulania.


Leczenie objawowe

środki przeciwhistaminowe
  • kortykosteroidy ogólnie w okresie zaostrzeń i miejscowo w postaci maści, z unikaniem zaróbki lanolinowej (chorzy często są na nią wrażliwi)
  • leki immunosupresyjne (np. cyklosporyna A - ogólnie, takrolimus - miejscowo, pimekrolimus - miejscowo)
  • fotochemioterapia (PUVA), fototerapia - naświetlania UVA i UVB
  • pielęgnacja i natłuszczanie skóry
  • specjalistyczna odzież lecznicza do mokrych i suchych opatrunków ( np. Comfifast)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz