Mokry Opatrunek - Kompedium Wiedzy

Czym jest Mokry Opatrunek ?




Mokre opatrunki to specjalne techniki  bandażowania, które mogą być stosowane 

w ramach leczenia umiarkowanego i ciężkiego, wyprysku i gdy nie były stosowane wcześniej zabiegi, takie jak miejscowa aplikacja leków nawilżających i steroidów wskazanych do stosowania miejscowego. Mokry opatrunek obejmuje stosowanie podwójnych warstw bandaży w formie rękawa lub podwójnych warstw gotowej do użycia odzieży, przy jednoczesnym użyciu steroidów o średnim potencjale lub emolientów, kremów lub maści.




Ważnym jest, aby ktoś kto zna procedury oceny stanu skóry dziecka (lekarz dermatolog, lekarz alergolog, pielęgniarka środowiskowa, lekarz pierwszego kontaktu, pediatra) wspólnie wraz z Wami zdecydował, czy mokry opatrunek (Wet Wrap), jest odpowiednią metodą leczenia Twojego dziecka.

Uwaga: metoda mokrych opatrunków przeprowadzana w nocy nie  może być stosowana w zastępstwie  rutynowych zabiegów nawilżająch w ciągu dnia. Reżim leczniczy wymaga równoległego stosowania Wet Wrapping w nocy i standardowej rutyny w dzień.


Jak to działa ?




Chociaż istnieje niewiele badań klinicznych na temat mokrych opatrunków, jednakże liczne sprawozdania rodziców wielu dzieci, potwierdzają skuteczność tej metody. Zakłada się, że efekt mokrego opatrunku opiera się na trzech zjawiskach: parowanie, nawadnianie i ochrona.



Parowanie: stopniowe wysuszanie warstwy mokrej ma chłodzący i kojący  wpływ na skórę, w związku z tym dochodzi do redukcji swędzenia (świądu) i dyskomfortu noszącego. Teoria mokrego opatrunku wskazuje na nawet 74% redukcję uczucia świądu u pacjenta). Istotnym jest zatem, aby bandaże były nawilżane aby nie dopuścić do całkowitego ich wyschnięcia.

Nawodnienie: polega na ponownym oddaniu wilgoci na skórę. Skóra w ten sposób pochłania znaczną ilość stosowanego emolientu, co w konsekwencji prowadzi do zmiękczenia i „wyciszenia” skóry. Wytworzenie środowiska o wilgotności 100% i kolejny powrót do wilgotności na poziomie 60%, ma właściwości wazokonstrykcyjne, dzięki czemu zmniejszeniu ulega rumień i redukuje się odpowiedź zapalna.

Ochrona: warstwy odzieży lub bandaża stanowią mechaniczną barierę, która w znaczący sposób ogranicza siłę drapania, zapobiega mechanicznym uszkodzeniom skóry (podczas drapania, warstwa nie przemieszcza się po skórze), przez co proces gojenia znacznie się skraca. Bariera jest również separatorem niedopuszczającym do bezpośredniego kontaktu ciała z potencjalnymi alergenami lub trygerami wywołującymi egzemę.
Uwaga: Należy pamiętać, że mokry opatrunek daje efekt zwiększonej absorpcji steroidów topicznych/kremów/maści/emolientów niż normalnie. Dlatego też, często w metodzie mokrego opatrunku, lekarze prowadzący zalecają stosowanie lżejszych steroidów aniżeli byłoby to uzasadnione przy leczeniu bez użycia mokrego opatrunku.


Kto może mi pokazać jak przeprowadzić mokry opatrunek ? ?




Bardzo ważnym jest, abyś zobaczył jak prawidłowo stosować bandaże i ubranka. Jeśli nie jesteś pewien jakie są podstawowe zasady działania oraz efekty, w takim przypadku poproś o wsparcie kadrę medyczną.

W Internecie lub na stronie www.comfifast.pl, można też znaleźć film z instruktażem przeprowadzania mokrego opatrunku. Kliknij link i obejrzyj film.


Kiedy stosować Mokry Opatrunek




Mokre opatrunki są szczególnie przydatne dla dzieci z umiarkowanym lub ciężkim wypryskiem, gdy zalecane jest stosowanie steroidów lub maści leczniczych miejscowo. 

Szczególne wskazania dotyczą stosowania w nocy, gdy nasila się swędzenie i gdy nasilony świąd powoduje zaburzenia snu dziecka, a co za tym idzie, również jego rodziców. Bezsenność dziecka jest związana z tzw. cyklem swędzenie-drapanie.


Rozważając stosowanie metody mokrego opatrunku, należy jednocześnie zredukować temperaturę w pomieszczeniu jak i również nie przerywać standardowej rutyny nawilżania w dzień.

Mokre opatrunki czasami można stosować dwa razy dziennie, ale generalnie stosowanie w nocy wydaje się bardziej skuteczne. Dzieci, które uczęszczają do szkoły, mogą być bardzo zakłopotane swoim wyglądem (noszenie bandaża), co może spowodować niepotrzebny stres. W takich przypadkach wskazane jest aby zamiast bandaży stosować gotowe ubranka specjalnie przygotowane do pokrycia dowolnej części ciała i jednocześnie omówić aspekty psychospołeczne z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem pediatrą/ dermatologiem/alergologiem. 


Jak stosować mokre opatrunki ?




Istnieje kilka niezależnych definicji, co uznawane jest za mokry opatrunek. Definicja może zależeć od części świata, w której żyjesz. Generalnie, poniżej przedstawiamy 2 metody (Metoda I i Metoda II), najczęściej stosowane i rekomendowane.

 Generalnie w każdej z metod mamy do czynienia z jedną warstwą mokrą i jedna warstwą suchą.


Metoda I obejmuje moczenie wewnętrznej warstwy w ciepłej wodzie.
Metoda II polega na moczeniu wewnętrznej warstwy w dużych ilościach balsamu/środka nawilżającego.

W obydwu przypadkach  najskuteczniejszą formą mokrego opatrunku jest stosowanie go bezpośrednio po kąpieli.
Uwaga: Należy pamiętać, że mokry opatrunek obniża temperaturę ciała pacjenta


Niezbędne wyposażenie




(Poniższe zapotrzebowanie dotyczy metody mokrego opatrunku wykonywanego za pomocą bandaży w postaci rękawa. Inaczej wygląda procedura gdy stosuje się gotowe do użytku elementy odzieży leczniczej (czapeczki, koszulki, rękawiczki, pończochy, legginsy, skarpetki).



  • Ostre nożyczki, najlepiej pielęgniarki, które mają szpic i ostry i tępy. Wtedy krawędź boczną można przyłożyć do skóry dziecka, jeśli bandaż potrzebuje cięcia. Ostry szpic może być użyty do wykonania otworów w bandażu, jeśli to wymagane.
  • Emolient (nawilżający krem lub maść). Im bardziej gesty/lepki, tym lepiej
  • Steroid miejscowy jeśli przepisano
  • Prawidłowe bandaże (przycięte na długość)-przygotowane jeszcze przed kąpielą
  • Substytut  mydła i oleje do kąpieli  jeśli używane
  • Miękkie ręczniki
  • Zabawka / książka / film, aby uspokoić i odwrócić uwagę dziecka, 

Sposoby kąpania bezpośrednio przed mokrym opatrunkiem




Bez względu na to jakiej metody mokrego opatrunku używasz, dziecko należy kąpać jak zwykle w kąpieli emolientowej, używając substytutu mydła. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, a dziecko powinno moczyć się w wannie przez około 10-15 minut. Aby uzyskać jak największe korzyści z kąpieli używaj specjalnych olejków dla atopików. To jest czas, by wprowadzić „grę wstępną” – pewną formę zabawy, wprowadzającą do codziennej rutyny. Wykorzystaj ten czas tak, aby był możliwie najlepszą zabawą dla dziecka. Jakaś zabawka “przyjaciel” przed rozpoczęciem procedury mokrego opatrunku może pomóc młodszym dzieciom lepiej zaakceptować cały dalszy proces.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest stosowanie w kąpieli substytutu mydła-specjalnego preparatu do kąpieli dla osób z atopową skórą.


Po kapieli…




Po zakończeniu kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć/oklepać suchym miękkim ręcznikiem. Wycieranie/tarcie nie jest wskazane ponieważ może usunąć duże ilości skóry i dziecko będzie później odczuwać ból. Jest również prawdopodobne, że tarcie wywoła “swędzenie” i spowoduje, że dziecko będzie się drapać. Jeśli używasz miejscowego sterydu powinien  on być stosowany po łagodnym osuszeniu tylko na tych obszarach skóry, które są zaczerwienione lub bolesne.



Różne metody mokrego opatrunku  (I i II)




METODA  I                                                          

Emolient  i/lub miejscowy steryd należy aplikować  na  skórę, bezpośrednio po kąpieli, a jeszcze zanim zostanie nałożona wewnętrzna warstwa bandaża w formie rękawa lub element odzieży leczniczej.

 Wewnętrzną warstwę moczy się w ciepłej wodzie w misce i delikatnie wyciska, pozbywając się nadmiaru wody.
·      Ramię – zmierz i przytnij długość bandaża od początku ramienia do czubka palca wskazującego, potrzebujesz dwie długości bandaża o tej samej długości (2 warstwy)
·      Noga – zmierz i przytnij długość bandaża. Mierz począwszy od uda, poprzez kostkę i aż do palca dużego. Potrzebujesz dwie długości ( 2 warstwy)
·      Korpus (ciało) – Mierz długość bandaża począwszy od karku (środek szyi) aż do nasady pośladków. Wytnij po obu stronach dziury na ramiona. Potrzebujesz dwie długości bandaża (2 warstwy).

W tej metodzie przy pomiarze, długości kończyn mogą być podwojone zamiast ciąć 4 oddzielne długości. W pierwszej kolejności zakładamy mokrą warstwę po czym robimy zakładkę i ponownie pokrywamy ręce lub nogi, warstwą suchą. W bandażach przygotowanych na ręce, wycinamy małe dziurki na kciuk.
Ta metoda wymaga aby wewnętrzna warstwa była cały czas nawilżona. Do ponownego nawilżania ( po odchyleniu warstwy suchej), można używać rozpylacza do wody.

METODA II                                                             
Emolient  i / lub miejscowy steryd należy aplikować  na  skórę, bezpośrednio po kąpieli, a jeszcze zanim zostanie nałożona wewnętrzna warstwa bandaża w formie rękawa lub element odzieży leczniczej.
Wewnętrzną warstwę bandaża lub elementu odzieży pokrywa się obficie kremem lub emolientem.

·      Ramię – zmierz i przytnij długość bandaża od początku ramienia do czubka palca wskazującego, potrzebujesz dwie długości bandaża (2 warstwy)
·      Noga – zmierz i przytnij długość bandaża. Mierz począwszy od uda, poprzez kostkę i aż do palca dużego. Potrzebujesz dwie długości ( 2 warstwy)
·      Korpus (ciało) – Mierz długość bandaża począwszy od karku (środek szyi) aż do nasady pośladków. Wytnij po obu stronach dziury na ramiona. Potrzebujesz dwie długości (2 warstwy).

Ta metoda wymaga aby wewnętrzna warstwa była cały czas nawilżona emolientem lub kremem. Do ponownego pokrycia warstwy wewnętrznej kremem lub emolientem, odchyl warstwę zewnętrzną i nanieś emolient lub krem bezpośrednio na warstwę mokrą.


Jak długo powinno się stosować mokry opatrunek ?




Długość stosowania zależy przede wszystkim od tego, jak skóra dziecka reaguje na leczenie. Generalnie zakłada się, ze przy używaniu steroidów, czas stosowania nie powinien przekraczać 7-14 dni. Jeśli w wyniku takiego działania, stan skóry znacznie się polepszy, przy ostrym przebiegu egzemy, można dalej kontynuować leczenie mokrym opatrunkiem, jednakże już przy użyciu emolientu (zamiast steroidu). 



Zasięgnij porady lekarza lub pielęgniarki, aby upewnić się, że dalsze stosowanie mokrego opatrunku będzie dla Twojego dziecka efektywne.
Po zakończeniu leczenia mokrym opatrunkiem, nadal pozostajesz w reżimie ciągłego nawilżania i smarowania skóry emolientami lub maściami
miejscowo. W takim przypadku przechodzisz na metodę opatrunku suchego (emolient/krem/maść + jedna warstwa bandaża w formie rękawa).


Kiedy nie należy stosować mokrego opatrunku ?




Mokry opatrunek tworzy środowisko o bardzo dużej wilgotności, co sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego też nie stosuj mokrego opatrunku w przypadku gdy pojawiają się zauważalne bakteryjne lub wirusowe stany zakaźne. Duża wilgotność mogłaby doprowadzić do rozprzestrzeniania się zakażenia po skórze.



Spraw aby to była zabawa!




Jak przy każdej formule leczenia, mokry opatrunek również wymaga czasu i cierpliwości, aby Twoje dziecko zaakceptowało nowa formułę działania.



·      Jeśli wiek na to pozwala, zaangażuj dziecko w proces przygotowywania bandaży
·      Przygotuj zestaw ulubionych zabawek
·      Puść film video
·      Śpiewaj piosenki, recytuj wiersze
·      Przyznawaj gwiazdki
·      Nagradzaj naklejkami

Bez względu na to z jakich metod relaksowania dziecka korzystasz, zarezerwuj je tylko i wyłącznie dla metody mokrych opatrunków.


Mocne i Słabe strony Mokrego Opatrunku




KORZYŚCI  MOKREGO OPATRUNKU              

·      Poprawia się jakość snu

·      Bandaże chronią skórę przed drapaniem
·      Warstwy stanowią barierę dla alergenów zewnętrznych
·      Warstwy “wyciszają” skórę i redukują świąd
·      Dzięki właściwościom wazokonstrykcyjnym, zmniejsza się rumień
·      Redukuje się odpowiedź zapalna

SŁABE STRONY  MOKREGO OPATRUNKU   
·      Mokry opatrunek jest czasochłonny i wymaga dużego zaangażowania i akceptacji dziecka
·      Mokrego opatrunku nie stosuje się gdy skóra jest zakażona.
·      Mokry opatrunek szybko wysycha i wymaga ponownego nawilżania poprzez nanoszenie wody lub emolientów


Przydatne Podpowiedzi (hinty)




Mokre opatrunki wysychają szybko, szczególnie latem. Spróbuj przejść na bardziej tłuste emolienty. 

·      Do ponownego zwilżania używaj flanelowej szmatki lub rozpylacza do wody.

·      W metodzie II, ponownie nakładaj emolient na warstwę mokrą.
·      Przygotuj i przytnij bandaże jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli.
·      Używaj bardziej tłustych i ciężkich emolientów.
·      Zbyt lekkie emolienty za szybko wysychają.
·      Jeżeli zauważysz, że skóra uległa zakażeniu lub jej stan znacznie się pogorszył, zaprzestań mokrego opatrunku i zgłoś się po poradę do lekarza.
·      Wirus opryszczki pospolitej (herpes simplex) w takim wypadku może szybko przemieszczać się pod bandażem i doprowadzić do poważniejszych zakażeń, jeśli nieleczony.
·      Jeśli to możliwe, stosuj mokry opatrunek w nocy, tak aby skóra przyzwyczaiła się do 24 godzinnego rytmu gdy jest zarówno przykryta jak i odkryta.
·      Stosowanie mokrego opatrunku u niemowląt i małych dzieci, zazwyczaj wymaga udziału dwóch osób – pomagaj jak to tylko możliwe.


Odzież lecznicza do mokrego opatrunku




Ostatnio na polskim rynku pojawiła się gotowa do użycia i łatwa w obsłudze odzież lecznicza do wsparcia w leczeniu metodą mokrego opatrunku. Na odzież leczniczą Comfifast™ Easywrap do wsparcia metody mokrego opatrunku, składają się: czapeczki kominiarki, koszulki, rękawiczki, legginsy, pończochy i skarpetki.



Przydatne Źródła







Na Świecie funkcjonuje kilku producentów wiskozowych bandaży w formie rękawa i odzieży leczniczej, dedykowanych do metody mokrych opatrunków.

W Polsce dostępne są wyroby medyczne marki Comfifast™ (Comfifast™ Easywrap™ i Comfifast™ MultiStretch™), produkowane przez Synergy Health plc (UK) i dostępne u wyłącznego dystrybutora na Polskę, Firmę BestMedicalBrands.

 Produkty dostępne w sklepie internetowym, na  
 Infolinia (+48) 504 415 416

3 komentarze:

  1. Polecam też ciekawy blok o życiu z azs i walce ze świądem http://sioazsie.pl/swiad-jak-go-pokonac/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń